Şenol Balaban yandaş medyayı yanıtladı; evet hizmette sınır...
  • Reklam

Şenol Balaban yandaş medyayı yanıtladı; evet hizmette sınır yok

Yenimahalle Belediyesi'nde hizmette sınır yoktur. Bunu herkes biliyor. Bunun en güzel örneği yaptığımız sağlık ocakları, hastanelerdir.

09 Aralık 2010 - 22:37
Reklam

1)Habertürk Gazetesi’nin Ankara ekinde çıkan haberdeki ilk başlık “Hizmette sınır yok mu?” idi. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Bu başlık tamamen doğrudur. Yenimahalle Belediyesi’nde hizmette sınır yoktur. Bunu herkes biliyor. Bunun en güzel örneği yaptığımız sağlık ocakları, hastanelerdir. Görev ve yetki sınırlamamızda olmamasına rağmen biz Yenimahallelilerin ihtiyaçları doğrultusunda gereken ne varsa yapıyoruz.

2) Yine aynı haberde oturduğunuz villanın karşısındaki tepenin görüntüyü düzeltmek için 7 metre tıraşlandığı yazıldı. Bu doğru mudur?

Bunların gerçeklerle uzaktan yakından alakası yok. Böyle bir durum söz konusu bile değil. Zaten oradan 7 metre hafriyat alımı da mümkün değildir. Bu tepeden alınan hafriyatın gerçeği şudur; yol açma çalışmalarımız doğrultusunda dolgu malzemesine ihtiyaç duyarız. Ve bu dolgu malzemeleri bölgedeki en yakın ve uygun olan yerden alınır. Araç, zaman ve yakıt tasarrufu bu işin en önemli faktörleridir. İşin en ilginç ve komik olan tarafı da oradan 7 metre hafriyat alınmasının mümkün olmamasıdır. Bunun nedeni ise yüksek gerilim hattının bu bölgede olmasıdır. Eğer biz oradan 7 metre hafriyat alımı yapsaydık o yüksek gerilim hattı çökerdi. Buda gösteriyor ki bu iddiaların mesnedi yoktur. Evimin manzarasını güzelleştirmek için yaptığım bir yer olduğunu da yazmışlar fakat benim evim cephe olarak zaten o tarafa bakmıyor. Hatta Çayyolu’nda yerel yayın yapan başka bir dergi de eşimin camdan bakarken tepeden rahatsız olduğunu ve bu yüzden de buradan hafriyat alındığını yazmış. Bu haberleri yapanlar kendi yazdıkları ile gülünç duruma düşüyorlar.

3) Peki neden oradan alındı gerekli olduğunu söylediğiniz hafriyat?

Bu hafriyat Yaşamkent civarında yeni açılan yolların yapımında kullanıldı. Buradan 2,5-3 bin metreküp civarında hafriyat alımı yapılmıştır. 2010 yılında ilçemizden ise toplamda 171 bin metreküp hafriyat alınmıştır. Yani Yaşamkent’te yaptığımız hizmetler için buradan alınan hafriyat miktarı gayet normal rakamlardadır. Bu haberin gerçekleri yansıtmadığı da bu veriler ile yeterince açıktır. Hatta gerektiği sürece yol çalışmalarımız için o bölgeden hafriyat alımı yapmaya da devam edeceğiz. Biz sadece bugünü düşünerek hareket etmiyoruz. Bahsi geçen bölge planlarda yeşil alan olarak belirlenmiş 70 dönümlük bir alan var. İleriye dönük planlarımızda oraya mega bir park yapacağız. Biz yeşil alan olarak belirlenen tüm alanlara da yeşil alan yapmaya devam edeceğiz.

4) ‘Büyükşehir’in sorumluluğu altında olan toprak yola Belediye ekiplerinin kaymak gibi asfalt attı, kaldırımlar döşendi’ yazıldı. Yenimahalle Belediyesi görev yetkilerinin dışında olan alanlarda nasıl hizmet veriyor?

Yenimahalle Belediyesi olarak sınırlarımız yetkilerimizin dışında kalan ancak Büyükşehir Belediyesi’nin yetişemediği yerlere hizmet götürüyoruz. Asfaltından kaldırımına kadar gereken ne varsa yapıyoruz. Bizim bu şekilde çalışma yaptığımız birçok yer var. Bu husus Habertürk Gazetesi’nin 07.09.2010 tarihli Ankara ekinde ‘Konut 1’e Yenimahalle Desteği’ başlıklı haberde de açıkça gözler önüne serilmiştir. Aynı gazete bu haber ile Yenimahalle Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden övgü ile bahsetmektedir. Yani kendi haberlerini kendileri yalanlamış oluyorlar.
Tüm iş makinelerinin seferber edildiği gibi cümlelerde haberde yer alıyor. Yenimahalle Belediyesi’nin mevcut iş makinelerine toplamda 22 adet iş makinesi de bizim dönemimizde alınmıştır. Gerektiği kadar almaya da devam edeceğiz. Çalışma yapılan alan ile benim evimin arasında 150 metre mesafe vardır. Fakat haber de aynı yer olduğu belirtilmiş ama bu da gerçeklerden fazlası ile uzak.

5) Evinizin yakınlarına yapılan Sukent Parkı’nda özel aletler ve özel spor alanları yapıldığı da haberde yazılanlardan bir tanesi. Göreve geldiğinizden beri kaç park yaptınız? Bunlardan kaç tanesi Çayyolu’nda?

700 konutun yararlandığı ve diğer parklardan hiç bir fazlası olmayan bir park burası. Hatta yapımı 2009 yılında tamamlanan parkımız ihale ile değil belediye ekiplerinin çalışmaları ile yapılmıştır. Ayrım yapmadan Yenimahalle’nin her yerinde yeşil alan yaratma çabamız devam ediyor ve etmeye devam edecek. İmarda yeşil alan olarak planlanmış tüm alanlar yeşilin her tonu ile bizim dönemimizde buluşuyor. Sukent Parkı da imar planlarında yeşil alan olarak görünen alanlardan bir tanesidir. Yeşil alan olarak belirlenmiş alana ne yapmamız bekleniyor anlamış değilim. Göreve geldiğimiz günden bu güne 109.000 fidanı toprakla buluşturduk. 41 adet yeni park Yenimahalle’nin her yerinde yapımları tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. Bunun dışında ise 45 adet park revize edildi. Yaptığımız yeşil alanlar toplamda 318.332 metrekareye ulaştı. Yapılan parklardan 12 tanesi de Çayyolu bölgesindedir. Sukent Parkı da bunlardan sadece bir tanesidir. Yine Çayyolu’nda 4 adet park revize edilirken, 6 adet parkımızı da Güneş Enerjili Sistem ile aydınlatıyoruz.

6)Hizmeti Yenimahalle sınırlarında nasıl dağıtıyorsunuz?

İlk adım olarak Yenimahalle’nin önceliklerini belirliyoruz. Nerde ne eksik var ise vatandaşlarımızdan muhtarlarımıza kadar herkesle ortak çalışmalar yaparak acil ihtiyaçları belirliyoruz. Kültür Merkezlerinden yeşil alana asfalttan sağlık ocaklarına kadar gereken ne varsa yapıyoruz. Bunları yaparken de asıl felsefemiz Yenimahalle’nin her yerine eşit hizmet götürmek. Bizim dönemimizde sınırlarımızda elden geçmedik yer kalmayacak. Unutulmamalı ki Yenimahalle hizmetle var olacaktır. Yaşanabilir bir ilçe için gece gündüz demeden çalışıyoruz.

7)Doğru yerde doğru hizmet anlayışını okuyucularımız için biraz açar mısınız?

Doğru yerde doğru hizmet anlayışımız vatandaşlarımızın gereksinimleri ön planda tutularak Yenimahalle’nin ne eksiği varsa tamamlamaktır. Tabelalara yazdığımız ‘Doğru Yerde Doğru Hizmet’ sözlerinin de sonuna kadar arkasındayız. Bu sözlerimizi yerine getirerek yolumuza devam ediyoruz. Hangi bölgede ne eksik varsa aciliyet sırasına göre tamamlanıyor. Açılan yollarla, yapılan parklarla Yenimahalle artık göz dolduruyor. Her zaman söylediğimiz gibi Yenimahalleli olmak ayrıcalıktır. Çalışmalarımızla yeni Yenimahalle’yi yaratıyoruz.

NOT: Röportajın tam metnini Aralık 2010 Çayyolu Haber Dergisinde okuyabilirsiniz.

Bu haber 2545 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da toplu taşıma ile ulaşım yüzde 80 azaldı
Ankara'da toplu taşıma ile ulaşım yüzde 80 azaldı
Keçiören'de 3 ton kaçak dezenfektan ele geçirildi
Keçiören'de 3 ton kaçak dezenfektan ele geçirildi