’Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ kitabı ve ’yıldızlı...
  • Reklam

'Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit' kitabı ve 'yıldızlı bere'ye 9 yıl 9 ay hapis cezası

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Furkan Sevim hakkında 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

10 Aralık 2019 - 20:56 - Güncelleme: 10 Aralık 2019 - 21:10

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Furkan Sevim'in evinde, İbrahim Kaypakkaya'nın biyografisini anlatan Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit adlı kitabın ve bir adet üzerinde yıldız olan siyah şapkanın bulunması “DHKP-C örgüt üyeliği ve zincirleme örgüt propagandası yapmak” kapsamında suç sayıldı.

bianet'ten İlknur Karadeniz'in haberine göre Furkan Sevim, 3 Aralık’ta görülen karar duruşmasında silahlı örgüt üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, zincirleme örgüt propagandası yapma suçlamasıyla da 2 yıl 3 ay olmak üzere toplam 9 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Dosya istinaf sürecinde.

Üniversite disiplin soruşturması başlattı, öğrenim kredisi kesildi

Üniversite 3. sınıf öğrencisi olan Sevim, 2018 yılında Eskişehir’de sosyal medya hesabının BİMER/CİMER’e şikayet edilmesi üzerine evi basılarak gözaltına alınmıştı.

Ev aramasında el konulan İbrahim Kaypakkaya biyografisini anlatan bir kitap, siyah bir şapka, hapishane komisyonundan görüldü damgasıyla geçen, tutuklu öğrencilerden gelen mektup ve Mahir Çayan’ın SBF konuşmasının çıktısı suç unsuru sayılmıştı.

Habere göre Anadolu Üniversitesi de bu soruşturmayı gerekçe göstererek disiplin soruşturması başlattı. Furkan Sevim, öğrenim kredisinin de kesildiğini, eğitim hayatı devam ederken sözleşmeye aykırı bir şekilde kredi ödemesinin başlatıldığını söyledi.

Bu haber 124 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nadira Kadirova dosyası kapatılıyor
Nadira Kadirova dosyası kapatılıyor
Kraliyet ailesinde kriz sürüyor! Bir ayrılık daha
Kraliyet ailesinde kriz sürüyor! Bir ayrılık daha