Sincan’da kadınlara paslı su dayatması
  • Reklam

Sincan'da kadınlara paslı su dayatması

Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde su satılmaması için cezaevi müdürünün talimat verdiği ileri sürüldü.

29 Aralık 2019 - 14:24 - Güncelleme: 29 Aralık 2019 - 14:27

Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde bazı koğuşlara su satılmaması için cezaevi müdürünün talimat verdiği ve kadınların çeşmeden akan paslı sudan içmek zorunda bırakıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Zehra Özdilek'in haberine göre; iddiayı doğrulayan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Hapishane Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen, “Daha önce de iki yıla yakın sıcak su, borulardan kaynaklı olduğu söylenerek kirli aktı ve su kullanımında kota uygulaması var.

Mahpuslara temiz suyun, üstelik parasını vererek aldıkları suyun satışının yapılmaması keyfi bir uygulamadır. Cezaevlerinde binlerce hak ihlali yaşanmakta ne yazık ki. Temiz suya erişim problemi, kantin ihtiyaçlarının karşılanmaması, yetersiz iaşe bedelleri sağlığı da olumsuz etkiliyor” dedi. 

‘KIRIKKALE’DE DE AYNI’

Bu sorunun sadece Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde değil Kırıkkale Cezaevi’nde de yaşandığını söyleyen Çevirmen, “Kimi zaman doldurdukları kovanın dibini göremeyecek kirlilikte, kötü kokan, içmek bir yana temizlik ihtiyacına bile yanıt veremeyecek durumda olan su musluklardan akmaktadır” diye konuştu. 

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 340 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
CrossBorder Capital: Altın fiyatları daha da yükselecek
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız, balıkçılar çaresiz
Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı! Kuşlar yuvasız,...