Şule Çet’in ailesinin avukatı: Sonuçlar dosyanın seyrini...
  • Reklam

Şule Çet'in ailesinin avukatı: Sonuçlar dosyanın seyrini değiştirebilir

Şule Çet’in ölümüyle alakalı süren davada olay yerinde bulunan şüpheli lekelerle ilgili yeni inceleme yapılacak. Lekeler Çet’e veya sanıklara ait olup olmadığının tespiti için bu kişilere ait örneklerle kıyaslama yoluyla incelenecek.

21 Ekim 2019 - 12:08 - Güncelleme: 21 Ekim 2019 - 12:29
Reklam

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli şekilde ölmesinin ardından açılan davada sanıklar Çağatay A. ve Berk A.’ın tutuklu yargılanmasına devam ediliyor.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklar 'kasten öldürme', 'cinsel saldırı' ve 'hürriyeti yoksun bırakma' suçlarından yargılanıyor.

Davada olay yerinde şüpheli lekelerin olduğu bunlar üzerinde incelenme yapılmasına yönelik olarak Prof.Dr.Hakan Kar’ın ek raporu mahkeme dosyasına davanın 3. celsesinde sunulmuştu.

Mahkemenin talimatı üzerine olay yerindeki şüpheli lekelerin nevine yönelik olarak Biyolojik İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor mahkeme dosyasına girmişti.

Bazı lekeler kıyaslanabilir durumda

Söz konusu raporda bir kısmı 25 farklı yerden alınarak incelenen lekelerin kan, sperm ya da tükürük izi olmadıkları belirtilmişti.

Ancak aynı raporda bazı lekelerin sanıklardan veya Çet’ten alınacak biyolojik ve DNA örnekleri ile kıyaslanabilir nitelikte olduğu ifade edilmişti.

Gebeş: “Sonuçlar dosyanın seyrini değiştirebilir”

Raporla alakalı Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem'in sorularını yanıtlayan Çet ailesinin avukatı Ferhat Gebeş, aynı raporda söz konusu lekelerin sanıklara veya mağdura ait olup olmadığının tespiti için var olan örnekler ile kıyaslama yapılacağını bunun neticesinde dosyanın seyrine etki edebilecek bilgilere ulaşılabileceğini belirtiyor.

Gebeş olay yeri inceleme fotoğrafları ile mahal keşfinde yapılan incelemede birebir benzer şüpheli lekelerin bulunduğunu bunların incelenmesinin kıymetli olduğunu başından beri ifade ettiklerini kaydetti.

Mahkeme savunma avukatlarının talebini kabul etti

Savunma avukatlarının talebini kabul eden mahkeme, sanıklara ve Çet’e ait DNA örneklerinin mevcut lekelerle kıyaslanabilmesi için Biyolojik Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesini talep etti.

Kadın ve insan hakları kuruluşlarının yakından takip ettiği dava önümüzdeki 20 Kasım 2019 tarihinde görülecek.

Söz konusu açıklamanın ardından harekete geçen Çet ailesinin avukatları kıyaslanabilir durumda olan lekelerin Çet’e veya sanıklara ait olup olmadığının tespiti için yeni inceleme yapılmasını talep etti.

Bu haber 267 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 431'e yükseldi
Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin...
Zeynep Şenpınar'ın katili boksör Selim Ahmet Kemaloğlu'nun 14 suç kaydı çıktı
Zeynep Şenpınar'ın katili boksör Selim Ahmet Kemaloğlu'nun 14...