Türkiye’nin tarımda dışa bağımlılığı artıyor
  • Reklam
  • Reklam

Türkiye'nin tarımda dışa bağımlılığı artıyor

Türkiye'de bulunan mevcut tarım arazileri giderek daraltılırken dışa bağımlılık giderek artış gösteriyor.

12 Aralık 2017 - 01:24 - Güncelleme: 12 Aralık 2017 - 09:31
Reklam

Türkiye, 2002’den itibaren kuru fasulyede; 2012’den itibaren de nohutta ithalatçı ülke konumunda bulunuyor.Cumhuriyet'ten Gamze Bal'ın haberine göre, Türkiye’de son 15 yılda kuru fasulyede yüzde 50, nohutta yüzde 46, börülcede yüzde 40 oranında üretim alanı azaldı. Azalan üretim alanlarının yanında bir de hükümetin sürekli olarak vergi sıfırlamasına gitmesi dışa bağımlılığı artıran temel etkenler olarak biliniyor. 

Yükselen gıda fiyatlarının çaresinin ithalatta bulunmasını yanlış bulan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, hem ithalatı hem de vergi sıfırlanmasını eleştirerek, “Bu durum üreteni de bitiriyor. Tarım politikası her alanda iflas etti” dedi.

898 dekar büyüklüğünde kuru fasulye üretim alanının işlemez hale geldiğini belirten Atalık, “Türkiye, ihtiyaç duyduğu kuru baklagilin yüzde 95’ini üretilebilecek potansiyele sahip ancak, buna rağmen son 15 yılda kuru fasulyede yüzde 50, nohutta yüzde 46, börülcede yüzde 40 oranında üretim alanı azaldı” dedi.

Ayrıca nohutta üretimin piyasaya sürülen nohut miktarını karşılayamaz durumda olduğunu ve ithalatın artış gösterdiğini belirten Atalık, “2011 - 2015 yılları aralığında piyasaya yılda ortalama 517 bin ton nohut verilirken, aynı yıllar için yılda ortalama 484 bin ton nohut ancak üretilebildi. Türkiye 2011’e kadar nohutta net ihracatçı iken, 2012’den itibaren durum tersine döndü” dedi.

En son toplam 200 ineği bulunan Singapur'dan et ithalatı için vergi sıfırlamasına gidildi. Geçtiğimiz hafta ise kuru baklagillerde vergi sıfırlamasına gidilmişti.

Kaynak: Sol Haber
Bu haber 547 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okul hizmetlisi, uyuşturucu satıcılığından tutuklandı
Okul hizmetlisi, uyuşturucu satıcılığından tutuklandı
Eğitim sistemindeki tüm sınavlar için değişim kapıda!
Eğitim sistemindeki tüm sınavlar için değişim kapıda!
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w