Türkiye yazarı: AKP bu hakkını kullanmalı
  • Reklam

Türkiye yazarı: AKP bu hakkını kullanmalı

Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık, AKP'yi eleştirdi.

20 Mayıs 2019 - 10:08 - Güncelleme: 20 Mayıs 2019 - 10:27

Süleyman Özışık, bugünkü "Mağduriyet tiyatrosuna nasıl son verilir?" başlıklı yazısında, "AK Parti bu süreci topluma çok iyi anlatamadığı için toplumun çok ciddi bir kesimi Yıldırım'ın yolunu kesen yaşlı kadın gibi düşünüyor." dedi.

Özışık, "AK Parti’nin elinde hâlâ, İstanbul seçimlerinin tümden yenilenmesi için itiraz etme imkânı varken bence bu hakkını kullanmalı. " ifadelerini kullandı. 

 

Özışık'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

İstanbul İl Seçim Kurulu, aldığı kararlarla İstanbul seçimlerini içinden çıkılamaz bir hâle getirdi. Önce AK Parti'nin yaptığı, "İstanbul'daki oyların tamamı sayılsın" itirazını reddetti.

Ardından AK Parti'nin İstanbul için yaptığı itirazı kabul etti ama bu kez sadece Büyükşehir Belediye Başkanı'na verilen oyların sıkıntılı olduğunu belirterek çok daha büyük bir sıkıntılı sürecin kapısını araladı. 


Bir önceki yazımda;


"Bana göre AK Parti'nin, diğer partilerden önce, yani CHP ve İYİ Parti'den önce bu karara itiraz etmesi gerekiyordu. Ayrıca AK Parti'nin CHP ve İYİ Parti'nin daha sonra Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı, 'İstanbul'daki oyların tamamı yeniden sayılsın' itirazına tereddüt etmeden destek vermesi gerekiyordu. 


Ancak AK Parti, YSK'nın topluma bir türlü anlatılamayan sıkıntılı kararını sahiplenerek seçimi hukuksuzca yenileten parti konumuna düştü. Şimdi ise bu kararı millete anlatmakta sıkıntı yaşıyor" demiştim.


Önceki gün tam da bahsettiğim sıkıntıyı anlatan bir gelişme yaşandı.
Binali Yıldırım’ın İstanbul’da eşi Semiha Yıldırım ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında yaşlı bir kadın “Seçimi yeniden yapmasanız olmaz mıydı? Size yakışmadı. Sizi seviyoruz ama bu son olaylar olmadı” dedi.
Anlatmaya çalıştığım sıkıntı tam da buydu.


AK Parti bu süreci topluma çok iyi anlatamadığı için toplumun çok ciddi bir kesimi Yıldırım'ın yolunu kesen yaşlı kadın gibi düşünüyor.
Gerçi, Binali Yıldırım "Seçimi biz değil, Yüksek Seçim Kurulu yeniledi" dedi demesine ama belli ki bu söz seçimin yenilenmesi kararını anlamayan kesimi ikna etmeye yetmiyor.

Başta da dediğim gibi, seçimin yenilenmesi kararından tutun da boş vaatlere veya boş iddialara varıncaya kadar CHP'lilerin diline doladığı hiçbir şeye karşı argüman geliştiremez bir pozisyon var AK Parti'de...


Bunun nedeni, AK Partinin kendi argümanlarını geliştirmek yerine, CHP'nin ya da Ekrem İmamoğlu'nun dile getirdiği argümanlara cevap yetiştirmeye çalışması...
Bu durum kamuoyunda, "Psikolojik üstünlük CHP'nin eline geçti" algısının oluşmasına neden oluyor.

"AKP İTİRAZ ETMELİ "

Oysa böyle bir şey söz konusu değil. Sadece kamuoyunu aydınlatma konusunda görevlendirilen isimler bu konuyu hakkıyla dile getirmekte sıkıntı yaşıyor. Bir önceki yazıda dile getirdiğim gibi...


AK Parti’nin elinde hâlâ, İstanbul seçimlerinin tümden yenilenmesi için itiraz etme imkânı varken bence bu hakkını kullanmalı. Hatta CHP ve İYİ Parti ile birlikte bu itirazı yapmalı. Kamuoyu ancak böyle bir sonuçla ikna olabilir. Ekrem İmamoğlu’nun, “Beni mağdur ettiler” tiyatrosuna ancak böyle son verilebilir.

Bu haber 260 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dış ticarette birim değerlerde düşüş
Dış ticarette birim değerlerde düşüş
Şampiyonluk Kupası’nı Başakşehir kaldırdı, Fenerbahçe konuşuldu…
Şampiyonluk Kupası’nı Başakşehir kaldırdı, Fenerbahçe...