Van Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kaya’ya verilen...
  • Reklam

Van Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kaya'ya verilen hapis cezasına onama

Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu eski eşbaşkanı Bekir Kaya’ya verilen 8 yıl 3 ay hapis cezası, İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

16 Ocak 2020 - 18:40 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 19:27

Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu eski eşbaşkanı Bekir Kaya’ya verilen 8 yıl 3 ay hapis cezası, İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. Mahkeme, Kaya’nın tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

18 Kasım 2016’da, yerine kayyum atanarak tutuklanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eşbaşkanı Bekir Kaya’ya Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, 8 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

Bu karar ise Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf) taşınmıştı.

İstinaf kararında, Kaya’nın katıldığı “eylemlerin niteliği”, “örgüte olan katkısı” ve “kastının yoğunluğu” gibi gerekçeler gösterildi.

“Sanığın UYAP sorgusunda benzer suçlardan açık olarak görülmekte olan dosyalarının bulunması, bu dosyalara ilişkin suç tarihleri ile inceleme konu dosyada sanığın 2015 yılından önceki hiçbir eyleminin hükme esas alınmamış olması gözetildiğinde, incelenen dosya ile açık görünün diğer dosyalardaki eylemler arasındaki hukuki ve fiili kesintinin gerçekleşmiş olduğunu açıkça anlaşılması nedeniyle tüm dosyaların birleşmesinin sonuca etkili olmayacağı değerlendirildiğinde bu hususlar bozma nedeni yapılmamıştır. Değerlendirilen delilere, oluşa ve mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşmasına ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, hukuka uygun ve yeterli olarak açıklanan gerekçelerle sanığın istinaf itirazının reddine karar verilmiştir.”

Mahkeme, Kaya’ya yüklenen suçun nitelik ve ağırlığı ile hükmedilen ceza miktarına göre ‘kaçma şüphesi altında bulunduğu’ iddiasıyla tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

Dava hakkında

Yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu eski Eşbaşkanı Bekir Kaya ile belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu, Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit, Can Tayan ile MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ve Neriman Uyar hakkında, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Örgüt üyesi olmak”, “Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunma” ve “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” iddialarıyla açılan dava açılmıştı.

Van 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucunda Kaya’ya 8 yıl 3 ay, belediye çalışanları Bekir Kıran, Çetin Çiftçi, Cuma Köylüoğlu, İdris Şaybak ve Neriman Uyar’a ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmiş, Zelal Tanlı, Mehmet Yalım Eryiğit ve Can Tayan ise beraat etmişti.

Kaya, mahkemede yaptığı savunmada şunları söylemişti:

“Benim mahkemeden hiçbir beklentim yok. Ben ceza almışım ya da almamışım çokta bir önemi yok. Benim yaşadığım mağduriyetlerin en sonunda büyük bir toplumsal kazanca döneceğini çok iyi biliyorum. Bu nedenle vereceğiniz karar ne olursa olsun umurumda bile değil.

Sizin burada vereceğiniz kararın halk olarak bizim kazanç hanemize yazılacağına yürekten inanıyorum. Cenazeye gittiğimi asla inkar edecek bir insan değilim ve bunu cesaretle söyleyecek bir insanım. Bu zorbalık, bu dikta dönemi elbette bitecek ve mutlaka biz kazanacağız. Ben bireysel olarak mağdur olabilirim, eşim, çocuğum mağdur olabilir. Bunlar bireysel mağduriyetlerdir. Ama herkes emin olsun ki; biz toplumsal olarak çok büyük kazanacağız.”

Bu haber 230 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
YÖK'ten açıklama! Üniversitelerin açılışı ertelendi
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş başlığı standartları değişiyor
Trump'ın itibarı için tasarruftan vazgeçildi: ABD'de duş...