Reklam
Reklam

Türk Marşı - Ahmet Baran Kanun Resitali (Qanun Resital)

Türk Marşı’nı hiç böyle dinlemediniz.

Bu ünlü eserde neden hiç Türk Motifi yok düşündünüz mü?

Aslında bizim bildiğimiz Türk Marşı makaslanmış, sansürlenmiş bir marştır. Çok az kişi bilir ki Mozart’ın Osmanlı İstanbul’unda önemli dostları vardı. Mozart Türkiye’yi ve Türkleri çok severdi. Kebaba, lokuma ve Türk Hava Yollarına özel bir düşkünlüğü vardı.

Sık sık birikmiş milleriyle İstanbul’a uçar, boğazda balık, Sultanahmette köfte yerdi… Dede Efendi ve Hacı Arif bey gibi önemli isimlerle ahbablıkları vardı. Beraber sandalla mehtaba açılıp gün ağırıncaya kadar meşk ederlerdi… Bu geçirdiği hoş zamanlarda Türk musıkisini yakından tanıma ve inceleme fırsatı buldu.. Hiç bilinmemesine karşın, bu dönemde bestelediği yüzü aşkın Saz Semasi, Oyun havası ve Türküleri bulunmaktadır.

Tabi dönemin politik koşulları içerisinde bir Avusturyalı bestecinin şarkı, türkü bestelenmesi hoş karşılanmadığından Türk Marşını ilk haliyle yazıp Viyanaya götürdüğünde baskılara maruz kaldı. Bu sebepten ötürü eseri makaslamak zorunda kaldı.Şimdi sizlere Viyana’da bir müzenin tozlu rafları arasında kalan bu eserin ilk halini seslendireceğiz Sydney'in en prestijli salonlarından Capitol Thatre'da gerçekleştirilen Avustralya'da Türk Yılı özel konserinden...


Sanat Yönetmeni: Beyhan Murphy
Düzenleme /Espri : Hakan Ali Toker
Orkestrasyon / Şef: Aytuğ Ülgen
Samsun Devlet Opera Balesi Orkestrası
Kanun: Ahmet Baran
Ud: Kamuran Umuzdaş
Kemane: Uğur Önür
Ney: Tolga Ünaldı
Ritm: Soner Özer
Bas Gitar: Tarık Aydoğan


Bu video 899 defa izlenmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir