Yandaş medyanın ’Dipsiz Göl’ yalanı
  • Reklam

Yandaş medyanın 'Dipsiz Göl' yalanı

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yeniden su tutması için yapılan çalışmalar sonuç vermedi.

09 Haziran 2020 - 17:21
Reklam

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yeniden su tutması için yapılan çalışmalar sonuç vermedi. İktidara yakın medya ise "Göl 1,5 metre su seviyesine ulaştı, kurbağalar yüzüyor" haberi yaptı.

Yasal izinle yapılan define araması nedeniyle yok olan Gümüşhane'deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl'e su taşınması için yapılan çalışmalar işe yaramadı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gölü canlandırmak için hazırladığı eylem planı kapsamında, dökülen dayanıksız toprak çıkarılarak, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü.

Gölün tabanı da silindirle ezildi. Sonrasında bir dereden borularla getirilen su göle verildi. Bölgede havanın soğumasıyla birlikte Dipsiz Göl'ün yüzeyi de buz tuttu. Havaların ısınmasıyla birlikte kar eridiğinde ise gölün su tutmadığı görüldü.

Definecilerden biri AKP Fatsa İlçe Başkanı

Dipsiz Göl'ün kurumasına neden olan define kazısını gerçekleştirdiği iddia edilen iki kişiden biri AKP’den Fatsa İlçe Başkanı ve 25. dönem Ordu Miletvekili Aday Adayı Fatih Sözen.

Vali, eski haline getirildi demişti

Gümüşhane Valiliği, söz konusu define araması için ''Hazırlanan ruhsata istinaden 06.11.2019 tarihinde belirtilen alanda İçişleri Bakanlığı temsilcisi, Maliye Bakanlığı temsilcisi ve Müze Müdürlüğü temsilcisi ile jandarma ekipleri gözetiminde define kazısı yaptırılmıştır. 4 gün süren arama çalışması sonrasında, 10.11.2019 tarihi itibarıyla da alanda kapatma işlemi yapılarak alan eski haline getirilmiştir. Define araması yapılan alanda taşınır, taşınmaz herhangi bir kültür varlığına rastlanmamıştır'' açıklamasını yapmıştı. 

Bu haber 227 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ayasofya: Camiye çevrilmesi kararına uluslararası toplum ve dış basın ne tepki verdi?
Ayasofya: Camiye çevrilmesi kararına uluslararası toplum ve dış...
AB: Ankara diyalog çabalarına yanıt vermezse ek önlemler gündeme gelebilir
AB: Ankara diyalog çabalarına yanıt vermezse ek önlemler gündeme...