Yasal demişlerdi... İşte Bodrum The Bo Viera’daki kaçak...

Yasal demişlerdi... İşte Bodrum The Bo Viera'daki kaçak yapılar

Bodrum'daki The Bo Viera projesinin yapı tatil tutanağı yapılan usulsüzlükleri gözler önüne serdi.

21 Ağustos 2019 - 15:40 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 15:41

Bodrum'daki The Bo Viera projesinin yapı tatil tutanağı yapılan usulsüzlükleri gözler önüne serdi. Buna göre inşaatı yapan Besa Grup, ayrı olması gereken villaları birleştirerek fazladan alan yarattı. Bodrum katları deniz manzaralı hale getirdi ve ruhsatsız olarak istinat duvarı ile asansör kulesi inşa edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Bodrum koylarında inceleme yaptı. İmara aykırı inşaatları tespit etmek için saha gezisi yapan Kurum yapılan incelemeler sonrası toplam 1611 konut ve 4 otelden oluşan 8 projenin inşaatının durdurulduğunu açıkladı.

Sözcü'den İsmail Arı'nın ulaştığı Yapı Tatil Tutanağı'nda yer alan bilgiler projedeki kaçak yapılaşmayı da ortaya koydu.

Toplam 330 villa ve 90 odalı otelin yer alacağı The Bo Viera projesinin ilk etabında inşa edilen konutlar ve eklentilerle ilgili mimari projeye aykırı unsurlar yapı tatil tutamağında tek tek anlatıldı.

Mimari projeye aykırı olarak inşa edilen 26 adet yapının ayrık olan düzeninin birleştirilerek tek bir yapı olarak inşa edildiği, birleştirilen blok aralarının ayrıca kullanıma açıldığı tespit edildi.

Besa Grup, 3 adet duvarı ve plaja inmeyi sağlayan asansör kulesini de ruhsatsız olarak inşa etti.

Bodrum katların ise açığa çıkartılarak deniz manzaralı hale getirildiği belirtilirken, inşaat alanın çok büyük olması nedeniyle ruhsata aykırı imalatlara ilişkin ek tespitlerin ayrıntılı olarak daha sonra yapılacağı ifade edildi.

‘PROJEMİZ YASAL’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde SÖZCÜ’ye konuşan Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, “İnşaatlarımız kanunlara uygun.  Kaba inşaat nedeniyle yapılaşma yoğun görünüyor” demişti.

FİRMA YIKMAZSA BAKANLIK YIKTIRACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün düzenlediği basın toplantısında “ Bu imara aykırılıkların giderilmesi için ilgili firmalara bir ay süre verilmiştir. Bu bir aylık süre içerisinde firmalarımız imara aykırılıkları giderecekler, gidermemeleri durumunda namı hesaplarına resen Bakanlık olarak, valilik, kaymakamlık eliyle de biz imara aykırılıkları gidereceğimizi buradan tüm vatandaşlarımıza iletmek isterim. Bu çerçevede 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8, 32 ve 42'inci maddeleri gereği durdurma, yıkım ve para cezası işlemleri verilmiş ve ilgililer hakkında da Türk Ceza Kanunu'nun 184'üncü maddesi gereği işlem yapılacak” dedi.

Kaynak: Sözcü
Bu haber 179 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlü ekonomist: Hiçbir şeyin düzelmediği aşikâr
Ünlü ekonomist: Hiçbir şeyin düzelmediği aşikâr
Web Analytics
http://addurl.nuz35W7z4v9z8w