Ankara'da bir hafta sonu
  • Reklam
Güner Çetin

Güner Çetin

Ankara'da bir hafta sonu

Çoğumuz Ankara'da hafta sonu olduğunda, şehrin kalabalığından uzakta, ama fazla yol gitmeden hem huzur verici hem de görsel olan bir yer bulmakta zorlanırız. Oysa çevremizde bu tür yerler sanıldığı gibi çok uzağımızda değil. Gelin bu sefer de Ankara çevresinde yeşillikler içinde bir gezi yapalım.

Gölbaşı, Ankara'nın yakınında bulunan,  ilçenin adıyla anılan bu yer Mogan ve Eymir gölleriyle tanınır. Ankara şehir merkezine uzaklığı 20 km, Konya yolu üzerindeki bu göl çevresinde birçok piknik alanı, restaurant ve çay bahçesi bulunmaktadır. Doğal güzelliği, temiz havası ve balık tutmaktan keyif aldıysanız kalabileceğiniz oteller de bulunmaktadır.  ODTÜ kartı veya az bir ücretle girebileceğiniz Eymir gölünde piknik yapabilirsiniz, göl kenarındaki tesislerden biri olan Bağevi'nda göl manzarası ile kahvaltı, yemek olarak da balık, et ve tavuk tercihleriniz bulunmaktadır. Ayrıca,  göl çevresinde asfalt yolda yeşillikler arasında bisiklet turu yapıp, serin bir şeyler yudumlamak, balık, köfte ile enerji takviyesi yapmak için minderleriyle büfeler bulabilirsiniz.
 
Bala yolu üzerinde, Kırşehir yönüne doğru Ankara'ya 40 km uzaklıktaki Beynam Ormanı, aynı zamanda en yakın doğal orman alanıdır.  Rengârenk tepeler arasından asfalt yolla ulaşılan piknik sahasında çeşmeler, ahşap masaların yanı sıra,  bir restoran, otopark ve çocuk parkı var. Piknik alanından Beynam köyünü tepeden seyredebilirsiniz.  Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını ağırlamış bu köyde, Atatürk'ün bir gece konakladığı tarihi bir evle karşılaşıyorsunuz. Atatürk, Beynam yakınlarındaki Bala ve birkaç ilçe ile birleşip milletvekili olarak Meclis'e girmek için mazbatasını bu bölgede almış. Bala bozkırında doğal güzellikleriyle Beynam Ormanları'nda  en yaygın ağaç türü karaçamdır. Doğa tutkunları ve kuş meraklıları için en uygun yerlerden biridir. 

Yine bu güzergâhta,   Konya yolunda Gölbaşı'nı geçtikten sonra Bala'ya saparak Beynam Ormanları tabelasından döndüğünüzde orman yolu sizi Kesikköprü baraj gölüne götürecektir.  Ormanda çok ender bulunan kuş türlerine rastlayabileceğiniz gibi, göl yüzmek için çok uygundur. Kesikköprü'de göllerin çoğunda bulunan dip balçığı yoktur. Sabah erken gelmenize rağmen göl kenarına geceden gelmiş çadır sakinleriyle karşılaşırsınız. Öğle yemeğimizi çıkarabiliriz derseniz, şişme bir bota da sahipseniz göle açılıp balık tutabilirsiniz. Bulunan balık türleri, Sazan, Turna, Alabalık, Yayın Balığı, Kefal Kadife, Gümüş ve Kerevit. 

Hafta sonu hava almak ve yemek yemek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri de Ankara'nın 48 km. kuzeyinde ve Çubuk Kasabası yakınındaki Çubuk Barajıdır. Burası güzel bir mesire yeri, yemyeşil çevresi ve dinlenme tesisleriyle en çok ilgi gören günübirlik gezi alanıdır. 

Çubuk ilçesi yakınlarındaki bir başka göl de Karagöl'dür. Çubuk'u geçtikten sonra, önce meyve bahçeleri, sonra orman içinden geçen virajlı yol, Ankara'ya 74 km. uzaklıktaki Karagöl'e ulaştırır. Küçük bir krater gölüdür ve çevresi ormanla kaplıdır. Yemyeşil bir arazi ve zümrüt   ormanın eşliğinde yürüyüş yapıp , balık tutabilir,  piknik yapabileceğiniz masalarda yemeğinizi  yiyebilirsiniz. Şayet balık tutmak istemiyorsanız alabalık lokantasını tercih edebilirsiniz. 

Ankara'ya 80km. uzaklıktaki sık çam ormanlarıyla kaplı olan Kızılcahamam Ankara çevresinin en sık gidilen dinlenme yeridir. Geniş bir alana yayılmış olan orman içinde konaklama tesisleri ve lokantalar var. Kızılcahamam'da sularının özelliğinden kaplıcalar bulunmaktadır. Tesislerin açık ve kapalı termal havuzları, fizik tedavi merkezleri, çamur banyoları, lokanta ve barları, konferans salonları bulunuyor. Kızılcahamam ilçe sınırları içinde kalan Soğuksu Milli Parkı, ormanlık alanda çok sayıda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmakta olup yabani gül, çilek ve fındık, ardıç, meşe gibi çeşitli kır çiçekleri ve kuşlarıyla beraber bu güzeliikleri size yaşatır. Milli park alanında piknik masası, içme suyu çeşmeleri ve tuvaletler ile aniden bastıracak yağmura karşı sığınak bulunmaktadır. Kızılcahamam yakınlarında Eğrekkaya Baraj Gölü, diğeri ise Karagöl (çubuk yakınlarındaki ile isim benzerliği var) olarak iki göl bulunmaktadır. Karagöl Işık Dağı'nın eteklerinde, çevresi ormanla kaplı küçük bir göl.  

Temiz hava ve yeşillikler içinde, kaynak suyuyla demlenen çaylar, gölün ışıltısı, içinizi  açan rengarenk çiçekler eşliğinde yenen yemekler ve keyifle geçen bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.

Bu yazı 4076 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar