Gelibolu Yarımadası
  • Reklam
Güner Çetin

Güner Çetin

Gelibolu Yarımadası

Bu ay, tarihteki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı, binlerce askerimizin şehit düştüğü, Avrupa ve Asya kıtalarını, Marmara ve Ege Denizi'ni bağlayan Çanakkale'nin Gelibolu Yarımadasını sayfamıza taşıdım.

                Bir yanınızda Saros körfezi bir yanınızda Çanakkale Boğazı, ağır ağır Gelibolu'ya ilerlerken kentin merkezi limanda kendinizi bulursunuz. Limanda Piri Reis Müzesi olan küçük bir kule dikkatinizi çekecektir. Boğaz'ın tatlı esintisi altında, sıra sıra balık lokantalarının çevrelediği limanda birbirinden lezzetli mezeler ve taze deniz ürünleri ile keyif yaptıktan sonra gezimize Tarihi Milli Park'la devam edelim.

                Gelibolu Yarımadası Milli Parkı, 1915 deniz ve kara savaşlarına sahne olan 33 bin hektarlık alanı kapsıyor. Bu parkın sınırlarında bir ilçe (Eceabat) ile sekiz köy yer alıyor. Gezi, Kilitbahir, Seddülbahir, Alçıtepe, Anzak ve Anafartalar olmak üzere beş bölümde yapılabilinir. Dünya savaş tarihi bakımdan büyük önem taşıyan Türk Şehitlikleri yabancı anıt ve mezarlıklarla müzelerin bulunduğu, denizin, ormanın ve tarihin kucaklaştığı Milli Park'a Eceabat ilçesinden günün her saatinde taksi ve dolmuşlarla ulaşılmaktadır. Ayrıca özel araçla'da parkın içinde gezilmektedir. Eceabat'ın güneyine doğru yola koyulduğunuzda, Çanakkale'yi tam karşısına almış bir köy Kilitbahir'e varırsınız. Huzur veren doğası ve tarihi ile turistleri çeken köy, Kültür Bakanlığı'nca 'Korunması Gereken Kentsel Sit' olarak tescil edilmiş. Deniz kilidi anlamına gelen Kilitbahir'in tam karşısındaki Çimenlik Kalesi, Boğazı korumak amacıyla yapılmış antik 'sestos' taşları ile inşa edilmiştir.

                Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Çanakkale savaşlarının geçtiği bu topraklardan, savaşın acılarından dostluk ve barış dersini de aldıktan sonra dünya güzeli Saros Körfezi'ne bakan bir koya, Kömür Limanına uğrayalım. İster pırıl pırıl denizin içinde yürüyün, ister bembeyaz kumların üzerinde yatıp güneşlenin ya da balık tutun, burada dünyanın kendini temizleyen ender denizlerden birine gitmenin ayrıcalığını yaşayın. Masmavi sulara dalıp, sualtı fotoğrafçılığına da imkan tanıyan bu sularda birçok deniz canlısı ile de karşılaşırsınız. Dağlardan gelen bir kaynak suyu da koyda denize karışmaktadır. Liman aynı zamanda balıkçı sığınağı. 2001 yılından sonra, bölgede Kızıldeniz'e ait balık türlerinin körfez sularında görülmeye başlaması ilgiyi artırmış. Sahil bölgelerine ismini veren birçok köy, denize en az iki km. mesafede. Güneyli köyü de bunlardan biri. Büyük kentlerden kaçan doğa âşıkları yaz-kış yaşamak için bu köye yerleşmişler.   

                Gelibolu Tarihi Milli Parkın üzerindeki yol da Büyükanafartalar köyünden Büyük Kemikli Burnu'na ulaştırıyor. Burun da bakteri etkisiyle değişime uğrayan kumtaşları yükseliyor. Burundan deniz fenerine ulaşım sağlayan bir yol bulunmakta. Büyük Kemikli Burnu'ndan Saros Körfezi'ne doğru kayalıklar üzerinden yapılan yolculuk eşsiz doğa manzaraları sunmaktadır. Bu alanda ayrıca kuşlar için önem taşıyan Tuzla Gölü bulunmaktadır.

                Yeryüzünün en güzel coğrafyalarından birinde olan, Kuzey Ege'nin harika kumsalı, denizi ve tarihin ilk çağlarından günümüze kadar uzanan tarihi zenginlikleri ile Gelibolu Yarımadası'nda her şeyi bulabilecek, doğal güzelliklerin tadına varacaksınız.  

Bu yazı 1390 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar