Gümüşlük
  • Reklam
Güner Çetin

Güner Çetin

Gümüşlük

Güneşin ısıttığı, güzel havalara merhaba dediğimiz, kapalı mekânlardan çıkıp açık havayla buluştuğumuz bu ay rotamız, Gümüşlük. Homeros'tan beri "ebedi mavilikler ülkesi" Bodrum Yarımadası. Yarımada'nın en sevimli yerlerinden biri Gümüşlükteyiz. Bu masal diyarı, Karia Kralı Mausolos tarafından Myndos adıyla kurulmuş. Gümüşlükteki birçok evin duvarlarında Helenistik dönemden kalma sütun başlıkları kullanılmıştır. Romalılar, Myndos'un liman taşlarından yararlanılarak kuzey-batıya bir askeri liman yapmışlardır. Sezar'ın katilleri Brutus ve Casius'da bir zaman burada yaşamışlar. Bizans devri kilisesi, birkaç sur kalıntısı, dalmasını biliyorsanız su altında kalmış kule yıkıntılarını da görebilirsiniz. Bir batık kent görünümündeki antik Myndos stadyum, tiyatro,sur,mozaik plato kalıntılarıdır. Bizans döneminden kalan kilise bugün sanatevi olarak kullanılmaktadır. Bölge sit alanı ve koruma altındadır.

                Eşsiz doğanın yaşandığı Gümüşlük günün her vakti güzeldir. Sabah kahvaltısında deniz kenarındaki çay bahçelerinde sıcacık poğaça, gözleme yiyerek, demli çay içebilirsiniz. Sabah yürüyüşünü de diz boyunu geçmeyen suyun içinden, paçalarınızı sıvayıp, tarihin üzerinden geçerek Tavşan adasında yapabilirsiniz. Ancak bizim gittiğimiz dönemde kazı çalışmaları olduğundan adanın içine girilmesi yasaktı. Sadece suyun içinden geçerek adanın kenarına gidebildik. Bu geçit Helenler döneminde Halikarnasos Kralı Mausolos'un emri ile inşa edilmiş. Kral Mausolos ve sevgilisinin Tavşan Adası'na gidip tavşanları besleyip gün batımını izledikleri söylenir. Tavşan Adasının tepesinden manzara görülmeye de değermiş. Gün içinde, mavi bayraklı oldukça temiz bu kıyılarda denize girebilirsiniz. Ayrıca tekneniz var ise Dönmez burnu iç liman olduğundan burada konaklamayı tercih edebilirsiniz. Gümüşlük'ün kuzeyindeki Dönmez Burnu ile İnce Burun arasında da antik çağın ev kalıntıları bulunmaktadır. Kenti çevresinde surlar yıkılmış olmasına karşın yine de kalıntıları kalmıştır. Antik kentin kalıntıları daha çok Turgut Reis ile Gümüşlük arasındaki yolun üzerinde denize 1 km. uzaklıktaki Bozdağ'ın tepelerinde görülür. Bu kalıntılar dışında yörede çanak-çömlek kalıntılarına da rastlanmıştır.

                Akşamüzeri Gümüşlük'ün tepesindeki Karakaya Köyüne çıkıp çevreyi gezebilirsiniz. Karakaya çıplak tepenin yamaçlarına kurulmuş eski bir yerleşim yeri. Dar sokaklar, bir kısmı terk edilmiş, bir kısmı restore edilmiş yüzlerce yıllık taş evlerle karşılaşırsınız. Bodrum'un dev kaktüsleri ve begonviller arasında taş evlerle birlikte, buradan takımadalarını ve Kos adasını seyretmek müthiştir.

          Gümüşlüğü seyretmek, dolunayı denize batarken izlemek çok hoş. Suyun rengi önce kızıla, ardından gümüşe döner. Adına da bunun için Gümüşlük denmiş olabilir. Bodrum Yarımadası’nın en iyi balıkçı lokantaları da buradadır. Sahilde lezzetli mezelerle donatılmış bir rakı-balık ziyafeti yapmadan ayrılmayın. Yöreye özgü kabak çiçeği dolması, ev yapımı turşusu da ayrı bir güzel. Sahilde sıra sıra balık lokantalarının yanı sıra pek çok pansiyon otel de bulunmaktadır. Yapılaşmaya izin verilmediğinden, Gümüşlük eski Bodrum'a has yapısını korumaktadır. Dönüşte yöre de pek azı çalışır durumda olan yel değirmenleri de dikkatinizi çekecektir. Ayrıca Gümüşlük'ten ayrıldığımda bir de orada, ünlü yazar Latife Tekin öncülüğünde akademinin kurulduğunu öğrendim. Gümüşlük Akademisi Gümüşlük köyünde sırtını Bozdağ’a dayamış antik Myndos koyuna bakan ve kuzeyden güneye % 30 eğimle tırmanan yamaçtaki meşelikte kurulmuş. Gümüşlük Akademisi'nin amacı, sanatın, felsefenin ve bilimin doğa ile bütünleştiği bir düşünce çiftliği. 'Akademi sertifika dağıtmak yerine, ülkenin ve dünyanın geleceğine yön veren çözümler üreten, gelecekte de yeryüzünün yaşanır kalabilmesi için mücadele veren değişik disiplinlerin bir araya geldiği bağımsız bir ekol' olduğu belirtilmektedir. Yalnız Türkiye'den değil, bütün dünyadan gençler Gümüşlük Akademisi'ne gelmektelermiş. Gümüşlük Akademisi'nde sürdürülen çalışmaların büyük kısmı vakfa yapılan maddi yardımlar ile gönüllü işgücü tarafından gerçekleştirilmekteymiş. Gönüllü olmak isteyenlerden, projeleri inceledikten sonra hangi proje içinde ne yapabileceklerini, Akademi'ye önerecekleri yeni bir projeleri varsa detayları ile müracaat ediliyormuş. Böyle bir Akademinin varlığını duyunca bu şirin kasabayı daha çok sevdim. İnşallah Gümüşlük Akademisini de daha sonra tekrar buraya döndüğümde gezeceğim.

                Güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek, temiz denizlerde yüzmek, yürüyüş yapmak, lezzetli balık yemek her şeyden önce dinlenmek için tüm doğal güzellikleri ve tarihi içinde barındıran Gümüşlükteyiz.

 

Günün Sözü;

Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında en güzel çare dağ ile karı başbaşa bırakmaktır.

Gün gelip karlar eriyince,dağ yolunuzu gözleyince sizin en güzel cevabınız başka bir dağdan selam yollamaktır.

Mevlana

Bu yazı 1561 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar