Mavilikler diyarı Bodrum
  • Reklam
Güner Çetin

Güner Çetin

Mavilikler diyarı Bodrum

Liman kentleri birbirine benzer, kalabalığı, demir atmış gemileri, deniz, ticaret, kıyı trafiği ve liman halkı... Kalabalık, hareketli ve biraz da karışık. İşte Bodrum da bu kentlerden biri olmasının yanında farkını şehrin içinde kaybolarak görelim.  

                Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir'in anlatımıyla 'Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler'... Mavilikler diyarı Bodrum yarımadası, daracık sokakları, bembeyaz evleri, kıyıları, yamaçları, koyları ve köyleri ile eğlencenin merkezi. Bodrum Türkiye'nin en ünlü tatil yeri. Kum, deniz ve güneşle simgeleşen koyları binlerce tatilciyi buraya çekiyor. Bu çekime yaz ayının sona ermesi ve kalabalıklığın azalması ile bu canlı şehre bizde ailecek katıldık. Bodrum'un pırıl pırıl civar koyları, beyaz badanalı evleri ve duvarları ile girintili coğrafi konumunu süsleyen mor çiçekli begonvilleriyle muhteşem cazibesini daha fazla anlatmayacağım. 

                Eylül ayının son günleriydi. Hava gezmek için ideal. Amacımız da gezmek olduğundan şehir merkezinde konaklayabileceğimiz, kahvaltımızı teknelere karşı yapabileceğimiz, deniz kenarında bir pansiyon tercih ettik. Gece ulaştığımız pansiyonda sabah kahvaltımızı deniz manzaralı yaptıktan sonra, ilk günümüzü Bodrum'un tarihini keşfetmeye ayırdık.

                Kentin tam ortasındaki kale, Marina'nın karşısında, 15. yy.da Saint Jean Şövalyeleri tarafından inşa edildikten sonra uzun süre harabe halindeyken restore edilerek Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne dönüştürülmüş. Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mausoleumu'nun bulunduğu antik Halikarnasos kalıntıları üzerine, Bodrum kalesi içine kurulmuş bu müze üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada. Müze; İngiliz, Alman, İtalyan, Fransız Kuleleri, Cam Batığı ile çeşitli kültürleri barındırmaktadır. Türkiye'nin tek sualtı arkeoloji müzesi olan Sualtı Arkeoloji Müzesi, 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışması'nda Mansiyon almıştır.

                Kalenin içinde, Sualtı kazılarında çıkan amphoralar ve testiler, Tunç Çağı batığı, Yassıada batığı ve Karia prensesinin mezar buluntuları sergilenmektedir.

                Müzede yer alan Cam Batığı en fazla dikkatimizi çeken bölümlerden biriydi. Marmaris yakınlarında Serçe Limanı adlı küçük körfezde kayalara çarparak batan gemi, İÖ 11.yüzyıla ait. Batıkta Erken İslam dönemine ilişkin ağırlıklar, bir kılıç ve süzgeçli kaplarla birlikte gemi personelinin oynadığı dama taşları bulunmaktadır. Batıkta yaklaşık dört düzine sırlı kâse bulunmuş, bunlar arasında iç yüzey bezemesi renkli sırların sıçratılmasıyla yapılan kâseler ile hamura kazılarak işlenen kâseler görülür. Serçe limanı kâselerinde ayrıca derin kazıma tekniğiyle yapılan bezemeler de vardır. Bu türdeki sırlı kâselerin benzerlerine kuzey Filistin'deki Caesarea liman kentinde rastlanmış. Bu durum İslam dönemine ait sırlı kapların kronolojik gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Geminin kıç tarafında bulunan yüksek rutbeli murettebatın veya önemli yolcuların kullandıkları tahta oyması satranç taşları en eski satranç takımını oluşturduğu ifade edilir. Geminin orta kısmında bulunan oyun pulu da, tayfaların veya yolcuların burada tavla oynadıkları belirtilmektedir.  

                        Kale de üç saat hiç sıkılmadan keyifle ve manzaraya doyarak dolaştık ve sonra ki iki gün de kıyıları dolaşıp aklımızı Bodrum'da bırakarak ayrıldık. Gezmek, geçmişi sevmek ve kültüre sahip çıkmaktır. Gezmek bir sanattır. Önce gezeceğiniz şehirde kaybolacak, orayı tanıyacak ve keşfedeceksiniz.

                Nice keşiflere...

Bu yazı 1514 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar