Tarihi ve doğasıyla Kastamonu
  • Reklam
Güner Çetin

Güner Çetin

Tarihi ve doğasıyla Kastamonu

Türkiye'nin suları, ormanı, denizi, gölü, dağları, köprüleriyle doğası, türküleri, oyunları, dili ve tarihiyle hepsini bir arada barındıran bir şehir Kastamonu... 

Taşıtlara, apartmanlara rağmen kentin ortasındaki Karaçomak Deresi'nin karşı kıyısında bulunan tepenin üzerindeki Kastamonu Kalesi, yüksekliğiyle bir tepenin üzerinde kenti seyrediyor. Tarihte birçok kez onarılan kale, konakların süslediği eski mahallelerin dibinde. Kalenin arkasındaki Gelin Kayaları, kent merkezinin yanı başındaki kayalar, ilgi çekici bir görüntü ile yine yakınındaki Saat Kulesi. Anadolu'nun geleneksel mimari dokusunu günümüze başarıyla taşıyan bu kenti solumak için saat kulesinin önünde oturup keyifle çayımızı yudumladıktan sonra yolumuza devam edelim.

Tepeden aşağıya indiğimizde duvarları incecik renklerle boyanmış karakteristik evler, kapı tokmakları, pencere pervazları, kapıları  bu kente ayrı bir hava vermekte. Kastamonu aynı zamanda evliyalar şehridir. Şeyh Şaban-ı Veli'nin türbesi, Aşıklı Sultan, Maden Dede, Benli Sultan, Karanlık Evliya sıklıkla ziyaret edilenlerdir. Kent'te 1506 tarihli, Nasrullah Camii ve yaklaşık 550 yıllık İsmail Bey Külliyesi de görülmeye değerdir. 

Kastamonu Arkeolojik Müzesi 1910'da İttihad ve Terakki Kulubü, 1920'de İstiklal Mahkemesi olarak kullanıldı. Müzede Kastamonu ve civarında bulunan Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait heykeller sergileniyor. Livapaşa Konağı Etnoğrafya Müzesi ise konak olarak Liva Sadık Paşa tarafından inşa ettirilmiş, 1997'den beri müze olarak kullanılmaktadır.

Yüzlerce bitki çeşidi, kuş türü, ormanlar ve şelaleler görmek istiyorsak Küre dağlarına çıkalım.

Küre Dağları 1998 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından Avrupa ormanlarının korumada öncelikli alanlarından biri olarak kabul edildi, ardından 2000'de milli park statüsüne kavuştu. Milli Park içindeki Valla Kanyonu, yaban güzelliğin doğadaki en güzel örneği. Küre Dağları'nın ulaşılması en kolay güzelliği Ilıca Şelalesi. Dökülen suların oluşturduğu gölette yüzmek de mümkün.

Güneydeki Ilgaz Dağı, bereket dağıtan iklimi ve bütün yıl akışını kaybetmeyen akarsularıyla eşsiz güzellikler içinde Uludağ göknarı, sarıçam, karaçam, meşe, gürgen, ardıç ağaçlarından oluşuyor. Kastamonu'ya 40 km. uzaklıktaki Ilgaz, kayak merkezi olarak da dikkati çekmekte, her seviyede kayakçıya uygun pist seçenekleri de bulunmaktadır. 

Güneşin denizden doğup, denizden battığı yer İnebolu, Bayramaltı sahili ve Özlü köyü kıyıları ile en güzel plajları barındırıyor. İnebolu deniz olanaklarıyla birlikte yöresel mimarisinin güzelliğiyle de tanınıyor. İlçede Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Kurulu'nca koruma altına alınan 350 adet ev bulunuyor. Karadeniz olmasına rağmen bitki örtüsü olarak farklılık gösteren, sahilden 300 m. yüksekliğe kadar makilik bulunuyor. Yükselti arttıkça kestane, meşe, kayın ve karaçam ormanları ile kaplıdır.

Amasra ile Sinop arasında olan Cide, bol ve sert virajlı yol, bir yanı yeşil ormanlara diğer yanı mavi denize doğru akıp gider. Her dönemeç sizi şaşırtır, derin bir vadi, denize karışan ince dereler, köyler ve sayısız bakir kumsal. Yeşille mavi arasında kalan beyaz kumsallarıyla Kapısu, Ginolu ve Gideros koyları bu güzel koyların başında geliyor. Tarihte korsanların gizli limanı olan Gideros'ta üreme mevsimi sırasında denizanaları kısa bir süre yuva yapıyor. Bu dönemin dışında sakin deniziyle yüzmeye müsait, akşam güneşini de muhteşem ışık gösterisiyle batarken sahilde oturup izlemelisiniz.

"1910 yılı karlı bir şubat ayında Cide'de duvarları deniz kokan bir evde doğmuşum" der, Rıfat Ilgaz. Gerçekten de Cide'ye gidince, denizin kokusunu hissettiğinizde yazarımızın ne kadar da doğru söylemiş olduğunu anlarsınız. Yazımın ilk paragrafında da belirttiğim gibi neyi görmek istiyorsanız onu bulacaksınız, Kastamonu da...

İstediğiniz gibi yaşam dileğiyle...

Bu yazı 1421 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

Web Analytics
http://addurl.nu z35W7z4v9z8w