Çayyolunda Gelibolu Derneği
  • Reklam
Söz Sizin

Söz Sizin

Çayyolunda Gelibolu Derneği

Yenimahalle Belediyesince geçtiğimiz Nisan ayında Çayyolu'nda açılan Ek Hizmet Binasının 5 nci katında Demokratik Sivil Toplum Örgütleri için düzenlenen yerde Gelibolu Derneğini gören Çayyolu insanı merak ediyor Gelibolu Derneğini. Niçin buradadır? Çayyolu'na ne katkı sağlıyorlar? Hemşehri Derneği değimli bunlar? diye.

Hemen belirtmek isterim ki bu dernek bir hemşehri derneği değil, bir fikir kulübü. 1915 Çanakkale Savaşı sonrasında, savaşa taraf olan ülkelerle bugün yaşanan dostluk havası uluslar arası Barışa örnek gösterilmektedir. Dernek, bu dostluk ortamından istifade ederek Türk insanını, kültürünü tanıtmayı en önemlisi bu savaşla ilgili bilimsel araştırma yapmayı arzulamaktadır.

Bu savaş, Avustralya ve Yeni Zelanda için milli benliklerini buldukları ve İngiliz sömürgeciliğinden sıyrılma fikirlerinin yeşerdiği bir savaş olarak değerlendirmektedir. Bu nedenle her iki ülkede çok sayıda Gelibolu ya ait STÖ ler mevcuttur. Bunların bir kısmı tarihi hatıralarını yaşatmaya çalışırken önemli bir kısmı Türk-Anzac dostluğu için çalışmaktadır. Bu savaşın esas aktörü olan İngilizlerin başkenti Londrada bile Gallipoli Association ( Gelibolu Deneği ) isimli, 1967 de kurulan ve halen 1700 aktif üyesi olan Derneği var.

Gelibolu Derneği, savaşın tarafı olan ülkelerin başkentlerinde bu tip derneklerin olduğunu gören ve Çayyolu'nda ikamet eden Gelibolulular ile  Çanakkale ve Gelibolu'da görev yapmış bürokratlar,  Gelibolu'ya gönül vermiş insanların bir araya gelmesiyle 30 Ekim 2009 da Ankara'da kurulmuş tek şubeli bir dernektir

Dernek,  Yenimahalle Belediye Başkanı Sn. Fethi YAŞAR'ın da desteği ile bu yıl  Belediye Salonundaki  18 Mart etkinliklerini organize etmiş ve Çanakkale Savaşlarını hamasetten uzak daha bilimsel anlamda kutlanmasına katkı sağlamıştır.

Herkesin Anzac günü olarak bildiği ve andığı 25 Nisan gününde Çanakkale'de yapılan resmi törenler dışında, Y. Zelanda Büyükelçiliği ve Çayyolu Briç Kulübünce ortaklaşa Gelibolu Kupası Briç Turnuvası düzenlemiştir. Ayrıca,   Çanakkale Kara Savaşlarının yıldönümü olan bugünde Arcadium AVM de bir hafta süreli Savaşla ilgili bilinmeyen birçok fotoğrafın yer aldığı fotoğraf sergisini Çayyolu'lara sunmuştur.

Bilindiği gibi ülkemizin en büyük dış politika sorunlarından biri Ermeni Soykırımı iddialarıdır. Ermeni Soykırımı için 24 Nisan 1915 tarihi, bütün dünyaya kabul ettirilmeye çalışılmaktadır. Oysaki aynı tarihte ve günde Türkler, batı Cephesinde yani Çanakkale'de 16 devletten oluşan düşmanla savaşıyordu. Bu savaşta Türk askerinin yiğitliği, düşmanına karşı gösterdiği insanlık dersleri, düşmanın yaralısını ve ölüsünü toplamak için muharebelere nasıl ara verdiğini, yaralı düşman askerini kucağında taşıdığını tarih bile not etmiştir. Dernek, batı cephesinde insanlık dersi veren Türklerin, aynı anda doğu cephesinde asla soykırım yapmayacağı tezini işlemekte.

Ermeniler, 24 Nisanın 100 ncü yılına yani 24 Nisan 2015 e  büyük önem vererek bütün dünyada şimdiden etkinlik planlarken,  Dernekte şimdiden Anzac gününün 100 ncü yıl etkinlikleri olan 25 Nisan 2015 için projeler oluşturmaya başladı .Bu amaçla Çayyolu insanının entelektüel bilgi birikiminden istifade etmeyi planlıyor. Ayrıca Çayyolu'nda aynı çatı altında bulunduğu diğer STÖ lerle birlikte çalışmayı arzulamaktadır.

Derneğimize Çayyolunda çalışma imkanı sağlayan başta Yenimahalle Belediye Bşk. Sn. Fethi YAŞAR ve Bld. Bşk. Yrd. Şenol BALABAN ile Bld. Bşk. V. Başar BAL'a teşekkürlerimizi sunarız.

Süleyman TAŞ

Gelibolu Derneği Bşk.

 

Bu yazı 1585 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar