’Yeşil tarife’ cezalandırmaya dönüştü! Zam ikiye katlandı
Reklam
Reklam

'Yeşil tarife' cezalandırmaya dönüştü! Zam ikiye katlandı

1 Temmuz’da da yüzde 24 oranında zamlanan yeşil tarife meskenlerde, normal tarifeye göre neredeyse iki kat daha pahalı duruma geldi.

16 Temmuz 2021 - 13:01 - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 - 13:02

Yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesi amacıyla yürürlüğe giren ve gönüllülük esasıyla uygulanan yeşil tarifeye bir yıl içinde yapılan zamlar rekor kırdı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre; 1 Temmuz’da da yüzde 24 oranında zamlanan yeşil tarife meskenlerde, normal tarifeye göre neredeyse iki kat daha pahalı duruma geldi.

Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ağustos’ta birinci yılını dolduracak yeşil tarife uygulamasının tam anlamıyla bir cezalandırma tarifesine dönüştüğüne işaret etti.

Akın, iktidarın 1 Ağustos 2020 tarihinde uygulamaya koyduğu sistemin bir yılda amacından saptığını bildirdi.

Akın, 1 Temmuz 2021 tarihinde normal tarifedeki meskenlere yüzde 15 oranında zam yapılırken yeşil tarifenin ise yüzde 24 oranında artığını belirtti. Yeşil tarifenin ilk kullanıma başlandığı tarihten bugüne kadar yaklaşık yüzde 40 oranında zamlandığının altını çizen Akın, şunları söyledi:

“Gönüllülük esasıyla başlayan yeşil tarife ilk kez kullanıma sunulduğunda daha makul düzeyde bir bedelle erişilebilir düzeydeydi. Ancak şimdi mevcut mesken tarifesinin yüzde 98 oranında daha pahalı. Üstelik bu fark yalnızca bir yıl içinde oluştu. Şimdi hangi vatandaş bu tercihi yapabilir? İktidar sanki kimse yeşil tarifeyi kullanmasın diye bunu yapıyor. İktidar tarifede ye alan yeşil ifadesinden daha farklı bir şey algılamış olmalı ki üst üste zam yapıyor.

Meskenlerde yüzde 98 daha pahalı olan yeşil tarife diğer abone gruplarında da farklı değil. Yapılan son zamla birlikte yeşil tarife kullanarak Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumlu bir üretim yapmak isteyen sanayicimiz normal sanayi tarifesine göre yüzde 43 daha pahalı bir faturayla karşılayacak. Ticarethanelerde yeşil tarife kullanmak isteyen esnafımız ise ticarethane tarifesine göre yüzde 31 daha fazla fatura ödeyecek.”

Kaynak: BirGün
Bu haber 257 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yağışların ardından sıcak günler geri dönüyor
Yağışların ardından sıcak günler geri dönüyor
Anayasa Mahkemesi'nden 'Hayata Dönüş Operasyonu' hakkında karar
Anayasa Mahkemesi'nden 'Hayata Dönüş Operasyonu' hakkında karar