Zarara uğrayan çiftçileri ’Kayıt Sistemi’ de mağdur etti!
  • Reklam

Zarara uğrayan çiftçileri 'Kayıt Sistemi' de mağdur etti!

Yağmur ve dolu gibi afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçiler sigorta sorunları ve çifti kayıt sistemi nedeniyle de mağdur oldu.

31 Mayıs 2020 - 09:56
Reklam

Son günlerde yaşanan doğal afetler sigorta sistemindeki sorunları yeniden gündeme taşıdı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre; CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, doğal afetlere karşı çiftçiyi korumaya alan tarımsal sigorta mevzuatının yetersiz olduğunu açıkladı.

Bu konuda önemli bir soruna dikkat çeken ve “Bakanlık yıllardır tarımsal sigorta için tarla tapularını ve kira kontratını esas alan çiftçi kayıt sistemini (ÇKS) dikkate alıyor. Tarımsal destekte de bu geçerli” diyen Aygun, şu vurguyu yaptı: “Oysa ekilen alan ÇKS’nin çok üzerinde. Binlerce çiftçi ÇKS yüzünden ne tarımsal destekten yararlanabiliyor ne de sigorta yaptırabiliyor.” AB’de ise üreticinin beyanının sigorta için yeterli olduğunu dile getiren Aygun, yaşanan sorunu şöyle açıkladı:

MİRAS SORUNU VAR

“Ülkemizde arazi parçalanması ve miras sonrası aile içi intikalde yaşanan sorunlar nedeniyle ÇKS’ye kayıt edilemeyen araziler var. İhtilaflı, intikal yapılmayan, kayyım atanan, ecrimisil ödenen ancak Milli Emlak’tan kiralanamayan araziler var. Ekim yapıldığı halde bu araziler, ÇKS kaydı olmadığı için sigorta yaptıramıyor. Bu sorunu geçtiğimiz günlerde bir kez daha gördük. 46 ilde 15- 25 Mayıs arasında büyük bir doğal afet yaşandı. Çiftçi zor durumda. Mazot, gübre, tohum masrafı yaptılar, şimdi hepsi boşa düştü.”

VERİTABANI ATIL

Bunları önlemek için yasa tasarısı hazırladıklarını açıklayan Aygun, ÇKS yerine Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’nin (TÜKAS) esas alınmasını önerdiklerini bildirdi. Aygun, TÜKAS kapsamında 2014’te Türkiye’nin tüm ekili, bitkisel üretim, hayvancılık faaliyeti ve su ürünleri üretim yapan arazi varlığı, üretim yapan çiftçi sayısı, tarımsal makinelerin kayıt altına alındığı veri tabanı oluşturulduğunu bildirdi. Aygun, bu veri tabanının sadece gübre ihtiyacı için kullanılıp onun dışında atıl bırakıldığını dile getirdi ve “Bu büyük bir kayıptır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 295 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yenimahalle'den Adnan Kahveci’ye yeni konsept
Yenimahalle'den Adnan Kahveci’ye yeni konsept
Psikologlardan İstanbul Üniversitesi'ne tepki: 'Kabul etmiyoruz'
Psikologlardan İstanbul Üniversitesi'ne tepki: 'Kabul etmiyoruz'