Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden hakim görevden...
  • Reklam

Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden hakim görevden uzaklaştırıldı

Uyuşturucu ticareti ve bir dizi cinayetin sanığı olarak tutuklanan Naci Şerifi Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden hakim C.Ö.’nün 3 ay süre ile görevden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

15 Şubat 2020 - 15:24
Reklam

Cumhuriyet, iddialarla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu hakkında soruşturma başlatıldığını 3 gün önce duyurmuştu. Devletin resmi ajansı Anadulu Ajansı (AA), dün Kuzu’nun “yargıya baskı yaptığı” iddialarına ilişkin başlatılan inceleme kapsamında bir savcı görevlendirdiğini abonelerine servis etti. 

Uyuşturucu ticareti yaptığı ileri sürülen ve hakkında “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek”, “FETÖ üyeliği” suçlamaları da bulunan İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti, 19 Ekim 2018 akşamı tartışmalı bir şekilde 3 adamı ile birlikte tahliye edildi. Zindaşti’nin tahliyesinin arkasındaki ismin Burhan Kuzu olduğu iddia edildi. İddiaları, “Kendisini tanımam” diyerek reddeden Burhan Kuzu’nun Zindaşti bağlantısını Cumhuriyet, yemek yerken çekilmiş fotoğrafını yayımlayarak ortaya çıkarmıştı. İddialarla ilgili soruşturma başlatan HSK’nin görevlendirdiği müfettişlerin ifadelerine başvurduğu savcı ve hakimlerde “Sürekli arıyordu” diyerek Burhan Kuzu’yu işaret etmişti. 

AA DÜN DUYURDU

Cumhuriyet, bu gelişmenin ardından HSK’nın hazırladığı dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiğini ve Burhan Kuzu hakkında soruşturma başlatıldığını 3 gün önce okurlarına duyurmuştu. Devletin resmi ajansı AA, dün abonelerine Kuzu hakkında “Zindaşti” incelemesi başlatıldığını abonelerine servis etti. AA’nın haberinde “İncelemenin, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), ‘Burhan Kuzu’nun yargı mensuplarına baskı yaptığı’ iddialarına ilişkin bir evrakı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermesi üzerine başlatıldığı belirtilirken, dosya için özel soruşturma bürosundan bir savcının görevlendirildiği öğrenildi” ifadelerine yer verildi. 

Öte yandan Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden hakim C.Ö.’nün 3 ay süre ile görevden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı. Habertürk’den Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre; müfettişlerin hazırladığı dosyada ortaya çıkan ifadelerden sonra HSK hakim C.Ö.’nün meslekten tedbiren uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırmaya dair bilgi HSK’nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı resmi bir yazıda ortaya çıktı. Yazıda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddialarla ilgili açılmış soruşturma dosyasında bilgi talebinde bulundu. HSK hakim C.Ö.’nün 26 Kasım 2019 günü “3 ay süreyle tedbiren görevinden uzaklaştırıldığı” bilgisini verdi. Buna göre 3 aylık uzaklaştırma süresi önümüzdeki günlerde dolacak olan C.Ö. hakkında nihai karar disiplin kurulu tarafından verilecek.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Binlerce eser bir tık uzağınızda
Binlerce eser bir tık uzağınızda
Genç çalışanların yüzde 66’sı sigortasız
Genç çalışanların yüzde 66’sı sigortasız